piątek, 25 października 2019

SZLAKIEM LOKALNEJ HISTORII - BIBLIOTEKI PUBLICZNE ZE SZKOŁĄ PODSTAWOWĄ W RUMIENICY I PRĄTNICY


NIEMIECKI PODOBÓZ  ŻYDÓWEK W GUTOWIE, MASOWE WYWÓZKI POLSKICH RODZIN Z ZIEMI LUBAWSKIEJ - PAMIĘTAMY !


’’..kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości..’’

Biblioteki publiczne gminy wiejskiej w Lubawie włączyły się do projektu ze Szkołą  Podstawową w Rumienicy i Prątnicy; ,,SZKOŁA  PAMIĘTA”. Słowa Józefa Piłsudskiego są wciąż aktualne, i odnoszą się także do historii z lat drugiej wojny światowej. Ze Szkołą Podstawową w Rumienicy podzieliliśmy się materiałami historycznymi pt. ,,Zbiór materiałów archiwalnych Filii Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Gutowie’’. W materiałach zawarte są autentyczne zeznania świadków, w jak bestialski i nieludzki sposób traktowali Niemcy Żydówki 75 lat temu. Materiał zawiera świadectwa więźniarek i  mieszkańców wsi, którzy pomagali Żydówkom, mimo iż za podanie kawałka chleba, Polakom groziła kara śmierci. Wśród pomagających, było bardzo wiele polskich dzieci np. w wykopane  na łące dołki, przynosiły ukradkiem jedzenie Żydówkom - Takim odważnym czternastoletnim chłopcem był Kazimierz Surdykowski, który dostarczał żywność Żydówkom wygłodzonym i bitym przez Niemców.
W sali konferencyjnej przy Bibliotece Publicznej w Prątnicy ze Szkołą Podstawową, gościliśmy panią Janinę Czacharowską. Pani  Janina opowiedziała młodzieży o wysiedleniu polskich rodzin przez Niemców z północnej części Polski w tym z Ziemi Lubawskiej i okolic. W czasie wojny całe rodziny wyrywano ze snu w nocy, i transportowano do obozów koncentracyjnych, a ona jako dziecko trafiła do obozu w Potulicach, gdzie panował straszny głód, zimno i terror.

Czytelników zachęcamy, do sięgnięcia po ,,Zbiór materiałów archiwalnych Filii Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Gutowie". Materiały są dostępne w szkolnej bibliotece w Rumienicy oraz w bibliotekach publicznych gminy wiejskiej  - ZAPRASZAMY











































Administratorem wizerunku jest Szkoła Podstawowa w Rumienicy oraz Biblioteka Publiczna Gminy Lubawa w Rożentalu.

Autor:/L.E.M./