poniedziałek, 10 marca 2025

Masz co najmniej 18 lat? Sprawdź się i napisz dyktando o Iławie! 

Druga edycja Dyktanda Iławskiego ponownie przeznaczona zostanie dla osób dorosłych z Iławy i okolic. W treści znajdą się wątki historyczne dotyczące Iławy, a uczestnicy będą się zmagać z zagadkami  ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Na najlepszych czekać będą nagrody.

Wydarzenie odbędzie się ono w sali kinoteatru "Pasja", tym razem 5 kwietnia. - W ubiegłym roku zainteresowanie Dyktandem było spore, a już po nim docierały do nas komentarze, że nie możemy poprzestać na jednym razie. Stąd kontynuacja pomysłu - mówi prezeska Fabryki Inicjatyw Obywatelskich, stowarzyszenia organizującego wydarzenie, czyli Edyta Kocyła-Pawłowska. Autorką treści dyktanda,  tak jak i w ubiegłym roku, jest iławska pisarka, należąca do stowarzyszenia Małgorzata Jędrzejewska. - Treść będzie dotyczyła ponownie Iławy. W ubiegłym roku zauważyliśmy, że to się świetnie sprawdziło - mówi. - Była to opowieść wywodząca się z odległej historii Iławy, a tym razem będzie pewnie podobnie, także z powodu okrągłych, bo 720 urodzin naszego miasta. Oczywiście z uwzględnieniem trudności ortograficznych i interpunkcyjnych.

Wydarzenie przeznaczone jest dla  osób dorosłych, ale nie polonistów czy bibliotekarzy, ale poza tym wszyscy są mile widziani. Każdy może się sprawdzić.


W przerwie zaprezentowany zostanie program artystyczny, a fachowe jurorki pieczołowicie będą sprawdzać napisane prace. - Nawet jeżeli ostatnio pisaliście dyktando w szkole podstawowej, nic nie szkodzi, tym bardziej zapraszamy. Warto pisać odręcznie w każdym wieku, tym bardziej, że dla najlepszych będziemy mieli atrakcyjne nagrody - mówi Anna Okuniewicz ze stowarzyszenia.

Zgłoszenia:

– elektronicznie: https://forms.gle/Fnwbv6yTocag7kTL8

– osobiście: w Informacji Turystycznej w Iławie, ul. Niepodległości 13

– osobiście: w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, I piętro, ul. Jagiellończyka.

Można także zapisać się na miejscu w dniu imprezy, ale obowiązuje limit miejsc, więc lepiej zrobić to wcześniej.

Regulamin znajduje się na stronie fb Fabryki.

Zapisy trwają do 28 marca, a samo wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia od 8:30 w Kinoteatrze "Pasja", którego przestrzenie udostępni stowarzyszeniu Iławskie Centrum Kultury. 

Zadanie publiczne pod nazwą Drugie Dyktando Iławskie jest dofinansowane ze środków gminy miejskiej Iława.

 Poniżej jeszcze kilka słów o źródle naszego pomysłu – czyli coraz rzadszym pisaniu odręcznym.

 

Obe   zanika sztuka odręcznego pisania. Najczęściej, zamiast sięgać po papier i długopis, piszemy na klawiaturach urządzeń cyfrowych. Na wczesnym etapie edukacji nauczyciele bardzo często stosują dyktando jako formę ćwiczenia zarówno umiejętności pisania odręcznego, jak i ortografii. Wzmacnia to także koncentrację i angażuje zupełnie inne obszary mózgu, niż pisanie na klawiaturze. Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim zbadali, jak różni się zaangażowanie sieci neuronowych w przypadku pisania ręcznego i korzystania z klawiatury. Podczas pisania ręcznego wzorce połączeń mózgowych są znacznie bardziej rozbudowane niż w trakcie pisania na klawiaturze. Taka wzmożona aktywność mózgu ma kluczowe znaczenie dla tworzenia się śladów pamięciowych i kodowania nowych informacji, czyli jest korzystna dla uczenia się. Pisanie doskonali małą motorykę i uważne słuchanie. Z wcześniej prowadzonych badań wynika, że pisanie ręczne poprawia też koncentrację, usprawnia czytanie ze zrozumieniem, pobudza kreatywność, pozytywnie wpływa na formułowanie myśli i przejrzyste konstruowanie tekstu. Psychoterapeuci uważają, że odręczne opisywanie sytuacji stresujących lub traumatycznych pomaga pacjentom uporać się z negatywnymi emocjami, a immunolodzy – że może nawet wzmacniać system odpornościowy. Stąd nie powinniśmy zarzucać pisania nawet krótkich treści w żadnym wieku. 

Jednocześnie z całego świata płyną niepokojące dane dotyczące higieny cyfrowej. Dla przykładu takie dane opublikowała firma badawcza QuestMobile dla rynku chińskiego. Według analizy, w ubiegłym roku przeciętny użytkownik spędził średnio więcej niż 6 godzin dziennie na korzystaniu z telefonu. Jest to ponad 10% więcej w skali 12 miesięcy. Z kolei w Polsce raport przygotowany przez serwis rekrutacyjny the:protocol w 2023 r. prezentuje dane, które także mogą być alarmujące. Z badania wynika, że średni czas korzystania przez Polaków z urządzeń elektronicznych w ciągu doby to aż 13 godzin i 20 minut. Natomiast z raportu Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej z 2022 r. wynika, że większość, bo 64,4% internautów uważa, że na korzystaniu z urządzeń ekranowych spędza dużo czasu. W rozbiciu na frakcje:  38,5% sądzi, że raczej dużo, a 25,9% – że zbyt dużo. A nadużywanie technologii może przecież wpływać na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne czy relacje z innymi ludźmi.

Wydarzenie, które chcemy zrealizować, ma zatem na celu uświadomić lokalnemu społeczeństwu wagę pisania odręcznego, a także wzmocnić zaangażowanie lokalnej społeczności, rozwijać szacunek do języka ojczystego i lokalnej historii, a także lokalnego patriotyzmu, ze względu na treść dotyczącą Iławy.

Opublikowała:/L.E.M./