piątek, 3 kwietnia 2015

Z TRADYCJĄ W GMINIE LUBAWA – PALMA WIELKANOCNA SENIORÓW W BYSZWAŁDZIE

Zgodnie z tradycją chrześcijańską pani bibliotekarka Maria Ewertowska w  Byszwałdzie  z  seniorkami  wykonały palmę wielkanocną.  W ten sposób seniorki z Byszwałdu  nie tylko trzymają się tej pięknej  tradycji, ale    przekazują  ją   młodym  pokoleniom. Seniorzy zachęcają, aby nie kupować      gotowych    marketowych    palm,   lecz   samodzielnie  je wykonywać – zgodnie  ze  staropolskim, słowiańskim  zwyczajem.

   ,,  Zwyczaje związane z obchodem Wielkiej Nocy rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, dawnej zwanej jeszcze Wierzbiną lub Kwietna. Wszyscy czterej ewangeliści opisują wjazd Chrystusa do Jerozolimy na pięć dni przed ukrzyżowaniem, ale tylko jeden – święty Jan – wspomina, że zgromadzony lud wita Go gałązkami palmowymi: [tłum.] ,,... wziął gałązki palmowe i wybiegł Mu naprzeciw. Wołali: Hosanna!’’(Jan, 12, 13).Wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy – symbol pokoju. A niedługo później: ,,Na krzyż z Nim”. To jedno zdanie ewangelisty dało początek zwyczajowi i powszechnej dziś w całej Polsce nazwie: Niedziela Palmowa.
     Wyjaśnienie, czemu polska palma to gałązka wierzbowa, leszczynowa i  bukszpanu, odnajdujemy w wielu legendach. Jedna z nich, mająca swój początek w średniowieczu, mówi, że gdy po śmierci Chrystusa cała natura pogrążona była w żałobie, wierzba babilońska, usłyszawszy tę straszną wieść Golgoty, westchnęła: ,,On umarł, teraz smutne moje gałęzie...”. Ale też Słowianie wierzyli, że rózga wierzbowa przedstawia sobą ,,ognisty pręt boga Pioruna i dlatego każde pole i dom opatrzone godłem tego bóstwa gromu i burzy polecane jest jego opiece, a tym samym wolne od piorunów i nawałnicy”. W Polsce, gdzie starosłowiańska tradycja przetrwała długo, wierzbowe gałązki służyły więc za narzędzie magicznych zabiegów mających zapewnić zdrowie, płodność i bogactwo ’’.





Źródła:
-  ,,Polskie tradycje świąteczne’’ – Hanna Szymanderska.
-   Zdjęcia – www.gopslubawa.pl

Opracowała:  /L.E.M./