poniedziałek, 10 marca 2025

Masz co najmniej 18 lat? Sprawdź się i napisz dyktando o Iławie! 

Druga edycja Dyktanda Iławskiego ponownie przeznaczona zostanie dla osób dorosłych z Iławy i okolic. W treści znajdą się wątki historyczne dotyczące Iławy, a uczestnicy będą się zmagać z zagadkami  ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Na najlepszych czekać będą nagrody.

Wydarzenie odbędzie się ono w sali kinoteatru "Pasja", tym razem 5 kwietnia. - W ubiegłym roku zainteresowanie Dyktandem było spore, a już po nim docierały do nas komentarze, że nie możemy poprzestać na jednym razie. Stąd kontynuacja pomysłu - mówi prezeska Fabryki Inicjatyw Obywatelskich, stowarzyszenia organizującego wydarzenie, czyli Edyta Kocyła-Pawłowska. Autorką treści dyktanda,  tak jak i w ubiegłym roku, jest iławska pisarka, należąca do stowarzyszenia Małgorzata Jędrzejewska. - Treść będzie dotyczyła ponownie Iławy. W ubiegłym roku zauważyliśmy, że to się świetnie sprawdziło - mówi. - Była to opowieść wywodząca się z odległej historii Iławy, a tym razem będzie pewnie podobnie, także z powodu okrągłych, bo 720 urodzin naszego miasta. Oczywiście z uwzględnieniem trudności ortograficznych i interpunkcyjnych.

Wydarzenie przeznaczone jest dla  osób dorosłych, ale nie polonistów czy bibliotekarzy, ale poza tym wszyscy są mile widziani. Każdy może się sprawdzić.

piątek, 7 marca 2025

PAMIĘCI ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM- GMINNE OBCHODY

5 marca 2025r. w  Prątnicy w Szkole Podstawowej im. Teofila Ruczyńskiego odbyły się gminne obchody poświęcone "Żołnierzom Niezłomnym" .


Gości powitał dyrektor szkoły pan Dariusz Liberacki.


Montaż słowno-muzyczny wykonany był przez uczniów szkoły poświęcony sanitariuszce Danucie Siedzikównie o ps. ,,Inka". 

Gościem obchodów i prelegentką była pani dr Alicja Paczowska-Hauke  z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Bydgoszczy.

Pani doktor opowiedziała o  latach  pracy w  dziale Identyfikacji w instytucie, gdzie zajmowała się poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych i identyfikacją ciał  na: Kujawach, Pomorzu , Grudziądzu ,a także na terenie ziemi lubawskiej. Wspomniała, że osobiście poznała pana Andrzeja Różyckiego, żołnierza wyklętego z ziemi lubawskiej.

Następnie zabrał głos pan wójt Tomasz Ewertowski. Przypomniał, że gmina wiejska Lubawa od lat kultywuje pamięć  ,,Żołnierzom Wyklętym", patriotom walczącym o niepodległość, którzy poświęcili swój trud i życie, abyśmy żyli w wolnej i niepodległej Polsce.

Zabrał również  głos ksiądz dziekan Marcin Staniszewski z Lubawy. Na zakończenie uroczystości uczestnicy mieli okazję zadawać pytania panią dr Paczowskiej - Hauke.

W obchodach brali udział: pan wójt Tomasz Ewertowski, księża, strażacy ,radni, mieszkańcy, nauczyciele, młodzież.

Na zakończenie uroczystości pan wójt Tomasz Ewertowski podziękował pani dr Alicji Paczowskiej-Hauke za obszerny wykład oraz wręczył kwiaty.