środa, 23 grudnia 2015

Wigilijne spotkania w Byszwałdzie

W dniach 17 – 22 grudnia 2015r. w Bibliotece Publicznej Gminy Lubawa Filii w Byszwałdzie odbyły się spotkania opłatkowe, w których wzięły udział dzieci z klasy trzeciej, piątej oraz gimnazjaliści.Podczas dzielenia się opłatkiem w bibliotece były wzruszenia i podniosłe chwile, mnóstwo życzeń, wspomnień i obietnic.
           Niech w  naszych domach podczas dzielenia się opłatkiem  będzie obecny  Chrystus. „Bo gdzie dwóch lub trzech jest zebranych w moje imię, tam jestem wśród nich" (Mt 18,20) .
    
      W czasie spotkań opłatkowych odczytywane były fragmenty biblii. Z książki pt. ,,Polskie tradycje świąteczne” młodzi przypomnieli, iż łamanie opłatkiem jest jedną z najpiękniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Najstarsze polskie źródła o łamaniu się opłatkiem sięgają XVI - XVIII wieku.
 
     Okres bożonarodzeniowy jest bogaty w tradycje i symbole: opłatek, choinka, sianko, snop słomy, żłóbek i szopka. Choinka – drzewo symbolizuje nowego Adama, którym stał się Mesjasz, przynoszący człowiekowi zbawienie. Źródła mówią, iż w drzewie jest usposobienie życia, mocy stwórczej a także nieśmiertelności. A zwyczaj ubierania choinki pochodzi z czasów pogańskich,  rozpowszechniony był wśród ludów germańskich. Ubieranie gałązek: jemioły, jodły, świerku, czy też sosny, symbolizowało zwycięstwo życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością. Kościół ten zwyczaj przejął jako zapowiedź  i znak, jako typ i figurę Syna Bożego. On był dla ludzkości rajskim drzewem życia, na którym dokonał naszego odkupienia. Sam gest dzielenia się chlebem w postaci białego opłatka był znany od początków istnienia Kościoła. Nie posiadał on jednak żadnego związku z Bożym Narodzeniem, ale odnosił się do Eucharystii. Od IV wieku był znany zwyczaj błogosławienia chleba w czasie i poza Mszą św. Wiernym obrządku łacińskiego chleby te rozdawano w niedzielę i święta, w obrządku zaś greckim codziennie. Dzielono się nimi wyrażając w ten sposób miłość, życzliwość, przynależność do tej samej wspólnoty,lokalnego Kościoła.Najstarsza tradycja dzielenia się opłatkiem w Polsce w wieczór wigilijny pochodzi z XVI - XVIII wieku. Należy podkreślić, iż w czasach  obecnych ten zwyczaj zachował się tylko w Polsce, w innych krajach  nie istnieje. Zatem  najistotniejszą chwilą wieczerzy wigilijnej w Polsce jest moment dzielenia się opłatkiem. Żłóbek i szopka jest jednym z najpiękniejszych zwyczajów i symboli tego okresu, przypominających Narodzenie Pańskie. Grota betlejemska, miejsce narodzenia się Mesjasza, już od samego początku była szczególnie czczona przez chrześcijan. Siano i słoma na Boże Narodzenie mają przypominać o ubóstwie Świętej Rodziny, o betlejemskim żłóbku. A zwyczaj ten wprowadził św. Franciszek z Asyżu, organizując pierwsze jasełka.
  


Źródła:

-   Myśli i opracowania ks. Artura Płachno, Drohiczyn;

- ,,Polskie tradycje świąteczne” – Hanny Szymanderskiej - Warszawa,2003.





/L.E.M./