poniedziałek, 30 kwietnia 2018

W 73 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Potulicach


Masowe wysiedlenia mieszkańców z Gminy Lubawa 
i Lubawy przez Niemców w latach 1941 - 1945 
do obozu niemieckiego w Potulicach

Dnia, 28 kwietnia 2018r. delegacja z Gminy Wiejskiej Lubawa czciła pamięć pomordowanych Polaków w Potulicach. Podczas uroczystości obchodów 73 rocznicy wyzwolenia obozu w Potulicach uczestniczyli: byli więźniowie z Ziemi Lubawskiej,  młodzież ze Szkoły Podstawowej z  Rożentala i Kazanic z paniami; Renatą Woźniak i Kamilą Kądzielą, mieszkańcy z gminy wiejskiej Lubawa oraz bibliotekarz, Danuta Mroczek.

    Po przybyciu do Potulic, grupa z gminy wiejskiej Lubawa wstąpiła do kaplicy Potulickich. W podziemiu kaplicy zwiedzili miejsce pochówku rodu Potulickich. Następnie przeszli parkiem do pałacu Potulickich, gdzie zwiedzili wystawę pamiątkową obozu w sali balowej.
Następnie zeszli do piwnicy, gdzie był karcer. Tam dostali się nieszczęśnicy obozu, których Niemcy okrutnie torturowali do nieprzytomności np. za przemycenie ziemniaka do zjedzenia, a później nieszczęśnika wrzucano na trzy miesiące, za karę do karcera zwanego też bunkrem.
     Później  grupa udała się na cmentarz poległych więźniów w czasie II wojny, 
gdzie uczestniczyli  w obchodach oraz uroczystej mszy świętej.
     Po odśpiewaniu hymnu, uroczystość rozpoczął burmistrz Nakła - Sławomir Napierała , przypomniał - ,, Kolejny raz spotykamy się w Potulicach, na ziemi przesiąkniętej krwią polskich patriotów, polskich dzieci, to już 73 lata, …”.Następnie młodzież szkolna z miejscowej szkoły w Potulicach przedstawiła montaż słowno-muzyczny, o dzieciach głodzonych, katowanych,zmuszanych do pracy w morderczych warunkach przez Niemców w  czasie wojny.  Natomiast ks. Maciej Szmytowski odprawił uroczystą mszę świętą - A głosząc homilię, przypomniał o tragicznych losach Polaków umęczonych przez Niemców, którym nikt nie powiedział o Bogu – Bo gdyby była w nich wiara, to nie krzywdziliby tych niewinnych i bezbronnych istot. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, musimy pamiętać, że o wolność i niepodległość trzeba dbać, bo raz na zawsze nie jest nam dana – mówił.Po uroczystej mszy świętej,  podporucznik Paweł Kurzeja odczytał Apel. Po oddanych salwach na cześć poległych, delegacje z całego kraju w tym delegacja z Ziemi Lubawskiej złożyli wieńce  pod pomnikiem.
    W następnej części, byli więźniowie z delegacjami i przybyłymi gośćmi, przeszli orszakiem pod pomnik na plac byłego więzienia. Tam wygłosił wzruszające przemówienie prezes związku kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, pan Bogdan Jagodziński.
     Po zakończonych wystąpieniach, delegacje złożyły wieńce pod kamieniem pamiątkowym, a
także konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch.
     Uroczystość zakończyła wojskowa orkiestra  utworami patriotycznymi.
Organizatorami uroczystości byli: burmistrz Nakła, Sławomir Napierała, Stowarzyszenie Potulice, na czele z dyrektorem  Jacekiem  Kiersznickim - Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Dzieci Potulic, miejscowa Parafia Zwiastowania NMP oraz Garnizon wojskowy z Bydgoszczy z Dowódcą. Natomiast honorowy patronat objęli:  wojewoda kujawsko-pomorski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego .

Po uroczystościach, organizatorzy, zaprosili wszystkich przybyłych gości
do  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic na pyszną grochówkę, kawę i ciasto.

     Grupa Ziemi Lubawskiej serdecznie dziękuje za gościnność organizatorom z Nakła i Potulic, 
samorządowi Gminy Wiejskiej Lubawa za sponsoring .











































Autor: /L.E.M./