,, Szanowni Państwo ,
serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników
obchodów 106 rocznicy Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Łączę się z Państwem w dniu, w
którym wspominamy jedną z
najważniejszych wydarzeń w dziejach walki o granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Oddajemy
hołd tym, którzy mieli odwagę opowiedzieć się za Polską, kiedy panował
niemiecki terror. Większość głosujących opowiedziała się za Polską, potrafili
pozostać wierni swojej narodowej tożsamości i marzeniom o Polsce. Jako historyk,
Prezydent RP, pochodzący z Pomorza szczególnie dobrze rozumiem znaczenie
wydarzeń, które rozgrywały się w 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu – Były
one wielką częścią odbudowy
Rzeczypospolitej Polski jednoczenia ziem rozdzielonych przez ponad sto lat
zaborów. Spotkali się Państwo na ziemi, która zachowała żywą pamięć o tamtych
wydarzeniach dzięki trosce mieszkańców, samorządowcom, nauczycieli, regionalistów,
duchownych – którzy bronili polskiej mowy,kultury,wiary i tradycji.Choć
wysiłek nie przyniósł natychmiast zwycięstwa, pozostawił trwały ślad - Ślad
historii naszego narodu. Historia przyznała rację tym, którzy nie zwątpili w
Polskę. Niech dzisiejsza rocznica będzie okazją, refleksją nad wartością
wolności znaczenia przywiązania do Ojczyzny, odpowiedzialności za przekazywanie
prawdy historycznej następnym pokoleniom.
Życzę Państwu, aby ta uroczystość, te obchody tej ważnej rocznicy były źródłem dumy z lokalnego dziedzictwa, umacniania więzi łączących mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla z Ojczyzną.
Z Poważaniem,
Prezydent RP , Karol Nawrocki










