Osiemdziesiąt lat temu,17 września 1939 roku Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji dokonała napaści na Polskę. Sowieci na terenie Polski grabili, gwałcili, mordowali, podpalali i wywozili masowo na Syberię - Oprócz narodu polskiego, niszczyli polską kulturę, oświatę, gospodarkę.Na terenie Gminy Lubawa mieszkają osoby sędziwe wiekiem, które przeszły piekło drugiej wojny,i opowiadają o tych przykrych zdarzeniach z przed osiemdziesięciu lat.
Po II wojnie Polska była pod okupacją ZSRR, która zmagała się z narzuconym systemem stalinowskim. Wielu patriotów, którzy walczyli za Polskę po wojnie, była systematycznie tropiona, a następnie, więziona i mordowana przez komunistów. Takim przykładem byli: Danuta Siedzikówna - ps. ,,Inka”, Rotmistrz Witold Pilecki, generał August Emil Fieldorf - ps. ,,Nil” ,major Zygmunt Szendzielarz –ps. ,,Łupaszka”. Żołnierze Wyklęci z Ziemi Lubawskiej z ruchu ROAK, tropieni,więzieni i prześladowani przez UB – Andrzej Różycki – ps. ,,Zjawa”, Stanisław Balla- PS. ,,Sowa”, Marcjan Sarnowski –ps. ,,Cichy”, czy Wacław Borożyński – ps. ,,Icek” z Kazanic, itd..
We wtorek,17 września w gminnych bibliotekach publicznych odbywały się spotkania z książką historyczną na temat; ,,Napaści Związku Radzieckiego na Polskę " , w tym na Ziemi Lubawskiej. Młodzież prowadziła dyskusję na podstawie przeczytanych publikacji pt. ,,Pod czerwoną okupacją"- Adama Macedońskiego, Anny Zechenter ,,Wyklęci na ziemi lubawskiej"- Mariusza Soleckiego, Tadeusza Płużańskiego, Kajetana Rajskiego, i inni. Młodzi mówili o czasach drugiej wojny światowej ze wspomnień swoich rodziców, którym wiedzę przekazali dziadkowie. Nie obyło się bez wzruszeń i emocji.
Czytelników zachęcam do sięgnięcia po ,,Nasz Dziennik"
nr 216 z 17 września 2019r. Tam znajdziecie artykuły: ,,Strzał w tył głowy" - aut. Beaty Falkowskiej, ,,Żywe tarcze w Grodnie-Sowieci przywiązali do czołgu 13-letniego Tadzia Jasińskiego"- dr Joanny Wieliczki Szarkowej oraz ,,Na Straży granic i honoru" - aut.Anny Kołakowskiej.
Autor:/L.E.M./