wtorek, 30 stycznia 2024

35 rocznica śmierci kapelana Solidarności, ks. Stanisława Suchowolca

W Białymstoku, na osiedlu Dojlidy z 29 na 30 stycznia 1989 r. ksiądz Stanisław Suchowolec zginął w pożarze plebanii przy Kościele Niepokalanego Serca Maryi. Z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej  wynika, że ks. Stanisław Suchowolec został zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa, a sprawców nigdy nie ukarano.  

Ksiądz Stanisław Suchowolec przyjaciel ks. Jerzego Popiełuszki od 1984 r. pielęgnował pamięć po zamordowanym koledze, odprawiał msze święte za Ojczyznę. Postawił krzyż przed kościołem w Suchowoli z napisem upamiętniającym ; ,, Księdza Jerzego Popiełuszkę zabili funkcjonariusze SB ”. Za te działania otrzymywał anonimy z groźbami  przez Służby Bezpieczeństwa. Parafianie pisali prośby do Rzecznika Praw Obywatelskich, o niebezpiecznych działaniach funkcjonariuszy SB wobec księdza Stanisława Suchowolca, aby interweniowano. Liczne prośby ,aby chroniono ks. Stanisława nie przyniosły rezultatów. Ksiądz Stanisław Suchowolec został zamordowany poprzez podpalenie z 29 na 30 stycznia 1989r w plebanii na osiedlu Dojlidach.

W bibliotece publicznej w Rożentalu odbyło się spotkanie DKK, gdzie klubowicze wnikliwie analizowali treść,kulisy i okoliczności zamordowania księdza Suchowolca w oparciu o publikację Zbigniewa Branacha pt. ,,Sam płonął i nas zapalał"

Zainteresowanym polecam tą ciekawą i wnikliwą literaturę faktu pt. ,, Sam płonął i nas zapalał"- autorstwa Zbigniewa Branacha.

 Źródło:

 ,, Sam płonął i nas zapalał" -aut. Zbigniew Branach,Agencja Reporterska Cetera,2003 -Drukarnia ABEDIK, Bydgoszcz.

Autor:/L.E.M./