czwartek, 12 marca 2020

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


6 marca br. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Gościem specjalnym tego  dnia była dziennikarka Dorota Kania, redaktor naczelny Telewizji Republika, autorka książek „Cień tajnych służb” czy cyklu „Resortowe dzieci”.

Uroczystość rozpoczęła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Karola Szmidta, który wygłosił homilię. Podczas homilii kapłan odczytał fragmenty grypsów Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, pisane  do żony i syna, którego 1 marca 1951 roku komuniści zamordowali strzałem w tył głowy.
Grypsy przechowywane były przez Mieczysława Wałęgę, jednego z najbliższych współpracowników Cieplińskiego z okresu konspiracji wojennej i powojennej, opublikowane zostały dopiero w roku 2005.
- Walczyliśmy wszyscy za Polskę. Dzisiaj umierał będę za Nią. Zostaje Andrzejek. To nasza krew i Wasz Syn, Wy – jego ojcowie. Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość odzyska – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska. Żegnam Was i przez Was Wasze Żony.
- Widzisz Synku – z Mamusią modliliśmy się zawsze, byś wyrósł ku chwale idei Chrystusowej, na pożytek Ojczyźnie i nam na pociechę. Chciałem służyć Tobie swoim doświadczeniem. Niestety, to może moje ostatnie do Ciebie słowa. W tych dniach mam zostać zamordowany przez komunistów za realizowanie ideałów, które Tobie w testamencie przekazuję. O moim życiu powie Tobie Mamusia, która zna mnie najlepiej. W tej ciężkiej dla mnie godzinie życia świadomość, że ofiara moja nie pójdzie na marne, że niespełnione sny i marzenia nie zamknie nieznana mogiła, ale że będziesz je realizował Ty, jest dla mnie wielkim szczęściem. Będę umierał w wierze, że nie zawiedziesz nadziei w Tobie pokładanych. Do serca Cię tulę i błogosławię. Bóg z Tobą.
- Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec.
Dalsze obchody odbyły się w sali gimnastycznej szkoły. Wszystkich gości powitała  dyrektor szkoły Justyna Kwiatkowska. W spotkaniu oprócz gości, radnych, sołtysów  uczestniczyli także uczniowie starszych klas ze szkół w Grabowie-Wałdykach, Rożentalu, Rumienicy, Rybna i Złotowa. Montaż słowno-muzyczny przygotowała młodzież ze  szkoły w Złotowie. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Akademię przygotował nauczyciel historii  Robert Faras, a scenografię Karolina Pokojska.

W dalszej części odbyła się lekcja historii, podczas której głos zabrała Dorota Kania na temat „Doły śmierci – przywracanie pamięci”. Obecni obejrzeli film pt. "Ryngraf", który opowiada historię Stanisława Olszewskiego, oficera Armii Krajowej pracującego w niemieckiej Policji Kryminalnej jako podwójny agent. Chociaż został zdemaskowany, wyroku śmierci nie wykonało Gestapo, tylko komuniści, którzy skazali go za kolaborację z nazistami. Tytuł film pochodzi od ryngrafu odnalezionego przez zespół poszukiwawczy prof. Krzysztofa Szwagrzyka w ramach prac ekshumacyjnych szczątków żołnierzy niezłomnych.  (film można obejrzeć poniżej)

Następnie Dorota Kania - autorka filmu opowiedziała o pracy nad filmem i zbieraniu okruchów pamięci głównie na kresach Polski Wschodniej. W dalszej części głos zabrali: wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz ksiądz dziekan Marcin Staniszewski, który zwrócił uwagę na znaczenie prawdy historycznej, która mimo upływu tylu lat od  odzyskania niepodległości, nadal jest skrywana.
Na zakończenie wystąpił wójt Tomasz Ewertowski i podziękował wszystkim za przybycie oraz przygotowanie akademii. Zaznaczył także, że Gmina Lubawa od wielu lat organizuje uroczystości związane z kultywowaniem pamięci o żołnierzach niezłomnych i przywracaniem prawdy historycznej. Wspomniał także o oddziale Wacława Borożyńskiego „Icka” urodzonego w Kazanicach w gminie Lubawa oraz o książkach Ewy Rzeszutko z Lidzbarka Welskiego, która zbiera informacje na temat  żołnierzy niezłomnych z naszego regionu. Podziękował także ks. Karolowi Szmidt za  wygłoszoną homilię podczas mszy świętej.
/ Administratorem wizerunku jest urząd gminy wiejskiej Lubawa,Biblioteka Publiczna Gminy 
Lubawa w Rożentalu. /















Autor: /UG. L.E.M./