środa, 6 marca 2024

5 MARCA CZCILIŚMY PAMIĘĆ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W KAZANICACH -GMINA LUBAWA

Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych " 

Obchody rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym pw. Świętego Jakuba Apostoła w Kazanicach. Następnie za sztandarem przeszedł orszak do miejscowej Szkoły Podstawowej. 

Na uroczystości przybyli: Mirosław Sprenger - prelegent z Delagatury IPN z Bydgoszczy,księża ; ks. Marcin Staniszewski, ks. Michał Napierała, ks. Jerzy Hirsz Robert Gontarz - Poseł na Sejm RP, panie z KGW Kazanki,dyrektorzy szkół,nauczyciele, radni, sołtysi, mieszkańcy strażacy oraz gospodarz Gminy Lubawa  - pan Wójt Tomasz Ewertowski.

Zaproszonych gości przywitała pani dyrektor szkoły - Kamila Kądziela.

Pan Mirosław Sprenger z Delegatury IPN z Bydgoszczy wygłosił wykład na temat; Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944-1956. Pan Mirosław wyjaśnił - Czy Armia Radziecka wyzwolił, czy zniewoliła.Dlaczego Żołnierze Wyklęci podjęli walkę z powojennym okupantem sowieckim. Jak trudne  relacje były z reżimem stalinowskim, który dyktował i narzucał Polakom jak powinni żyć w powojennej Polsce np. obowiązkowe kontygenty .

Całość opatrzona była oprawą plastyczną,uroczystym apelem słowno-muzycznym w przepięknym wykonaniu  młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Kazanicach pod nadzorem nauczycieli.


Prawo do wizerunku posiada Biblioteka Publiczna Gminy Lubawa. Autor:/L.E.M./