piątek, 17 maja 2024

80 lat temu - Wolność krzyżami zdobyte przez Polaków na ziemi włoskiej pod Monte Cassino

 

,, Decydujące polskie natarcie ruszyło na Monte Cassino w dniu św. Andrzeja Bobloli, 16 maja, a zwycięstwo przyszło w dniu święta Wniebowstąpienia Pańskiego”

 W walkach  brało udział wiele narodów świata, którym nie udało się zdobyć klasztoru okupowanego przez Niemców. Od stycznia do maja 1944r. nie udało się zdobyć wzgórza oddziałom: brytyjskim, hinduskim, nowozelandzkim, francuskim, amerykańskim, brytyjskim. Natomiast Dywizja Strzelców Karpackich zdobyła stromy ,trudny do zdobycia  teren skalisty. 18 maja 1944r Drugi Korpus Żołnierzy Polskich na czele z generałem Władysławem Andersem zdobyli klasztor na Monte Cassino, dając wolność  części ziemi włoskiej. W  wyniku walk zginęło 923 żołnierzy, a przeżyło 2931. Laury i pochwały  nie spotkały  po wojnie polskich żołnierzy, nie mogli powrócić do Polski, bo spotkałaby ich śmierć. W Polsce po wojnie, jeden okupant odszedł drugi wszedł, i zniewalał narzuconym siłą stalinowskim system komunistycznym.

 Odsyłam zainteresowanych do przeczytania ciekawych artykułów z Naszego Dziennika nr 114, 18-19maja 2024r.: ,,Bóg dał zwycięstwo!” – dr Joanna Wieliczki-Szarkowej oraz artykułów dr Józefa Kasprzyka; ,,Wolność krzyżami się mierzy”, ,,Modlitwa wśród czerwonych maków”.


Źródło:

,,Nasz Dziennik” z 18 – 19 maja 2024r. – artykuł ,,Bóg dał zwycięstwo” – dr Joanna Wieliczki-Szarkowa.

-  ,,Wolność krzyżami się mierzy”, ,,Modlitwa wśród czerwonych maków” – dr Józef Kasprzyk.

Autor: /L.E.M./