wtorek, 13 grudnia 2016

STAN WOJENNY 1981 - WOJCIECH JARUZELSKI WYPOWIEDZIAŁ WOJNĘ POLAKOM, KTÓRZY DOMAGALI SIĘ GODZIWEJ EGZYSTENCJI

35 lat temu przywódcy stanu wojennego PZPR na czele
 z Wojciechem Jaruzelskim i Czesławem Kiszczakiem,
 postanowili brutalnie ukarać Polaków. 

Przywódcy stanu wojennego: Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak,Mirosław Milewski,Florian Siwicki,Mieczysław Rakowski, Kazimierz Barcikowski oraz Stefan Olszowski.

W wielu zakładach pracy w Polsce doszło do brutalnej pacyfikacji przy użyciu ZOMO i wojska na rozkaz w/w przywódców stanu wojennego.Najtragiczniejszy przebieg miały strajki w stoczniach w Szczecinie i Trójmieście oraz kopalni ,,Wujek".Strajkowano także w Świdniku, Hucie Lenina, Pafawagu itd.. W Kopalni Węgla Kamiennego ,,Wujek”, milicjanci strzelali z broni ostrej; zginęło dziewięciu górników.Służby Bezpieczeństwa znęcały się nad strajkującymi. Esbecy bili pałami, kopali, dusili,przykuwali kajdankami do kaloryfera i  "zmuszanie do stania bez odzieży w otwartym oknie przy kilkustopniowym mrozie".Dla mieszkańców w całym kraju była godzina policyjna.Po tak okrutnych represjach niektórzy zostali kalekami albo stracili życie,czego przykładem są stoczniowcy, górnicy ks. Jerzy Popiełuszko, Zbigniew Godlewski,Piotr Majchrzak i wielu innych.Do stłumienia strajkującej ludności używano czołgów, śmigłowców,broni palnej. 
Przeciwko stanu wojennemu były Stany Zjednoczone. Ronald Reagan ogłosił sankcje ekonomiczne(embargo)wobec PRL i Związku Sowieckiego.
Stan wojenny chwilowo zawieszono 31 grudnia 1982 r., a zakończono 22 lipca 1983 r.

Zachęcamy czytelników do do sięgnięcia po książeki Zbigniewa Branacha -
,,Piętno księżobójcy", ,,Czerwony parasol". Publikacje dostępne są w Gminnych Bibliotekach Publicznych. 
Czerwony Parasol

Autor: L.E.M.